Bugun...VALİ GÜNAYDIN UYARDI

"TEMASLILARI GİZLEMEYİN"

facebook-paylas
Tarih: 17-10-2020 12:30

VALİ GÜNAYDIN UYARDI

Vali Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç Koronavirüs ile mücadele çalışmaları kapsamında haftalık olarak gerçekleştirdikleri denetimlerine Hürriyet Mahallesi'ndeki semt pazarında devam ettiler. Denetimler kapsamında esnaflara vatandaşları maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulunan Vali Günaydın medya mensupları aracılığı ile ilimiz sakinlerine seslenerek “Temaslı kişileri gizlemeyin” ifadesini kullandı.

Vali Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç Covid-19 ile mücadele çalışmaları kapsamında Hürriyet Mahallesi'ndeki semt pazarında denetim gerçekleştirdiler. Pazarcı esnafını ve vatandaşları maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları konusunda uyaran Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç salgın hastalığın hala tehlike saçmaya devam ettiğini vurgulayarak tedbirler konusunda hassas olunması gerektiğini vurguladılar.

Denetimden önce gazetecilere açıklama yapan Vali Günaydın, koronavirüs ile mücadele kapsamında maske, mesafe ve temizlik konusunda kontrollerin süreceğini beliritip, ilimiz sakinlerinin kurallara uyma konusunda gayret gösterdiğinin altını çizerek "Bugün geldiğimiz noktada büyük bir mücadele sonucunda önemli noktalara geldik ve olumlu işaretler aldık. Bu bizi rehavete sürüklemesin diyoruz. Nasıl ki 10-15 gün içinde tabloyu olumlu yönde değiştirdiysek yapılacak yanlışlar, ihmaller ve rehavete kapılmamız tabloyu tekrar 10-15 gün içerisinde olumsuz yönde değiştirebilir. Bunun için bizim çok dikkat etmemiz lazım. Kararlı bir şekilde hassasiyetle kurallara uymamız lazım. Restorana, kafeye, çay ocağına gittiğimiz zaman nasıl oturacağımızı, orada nasıl hizmet verileceğini Sağlık Bakanlığımızın rehberi çok açık bir şekilde ortaya koymuş. Bu rehber ve talimatlar doğrultusunda hareket ettiğimiz müddetçe bu virüsle mücadelede başarılı olacağız. Aşı bulununcaya kadar bunlara dikkat etmemiz lazım." uyarısında bulundu.

Sözlerinin devamında Filyasyon ekiplerinin yoğun mesai harcadığını ve sürekli sahada olduğunu vurgulayan Günaydın, "Virüsle mücadelede en önemli konulardan biri filyasyonu doğru ve zamanında yapmak. Filyasyonun doğru yapılması tek taraflı değil, bunun iki tarafı var. Bir çalışan arkadaşlarımız, iki konunun muhatabı olan vatandaşlarımız. Konunun muhatabı olan vatandaşımız şayet temaslarını eksik söylerse korkarım ki vaka sayımız artacak." değerlendirmesinde bulundu.

Sözlerini noktalarken temaslı kişilerin doğru ve eksiksiz bildirilmesinin önemli olduğunun altını çizen Günaydın, şöyle devam etti "Tablomuzun olumlu olduğu zamanlarda filyasyon sırasında virüsü kapan vatandaşlarımızın verdiği temaslı sayısı 6,8 civarındaydı yani 7 kişiydi. Maalesef son günlerde tekrar bizim filyasyonda enfekte olan vatandaşlardan aldığımız temaslı sayısı 2,5'lara kadar düştü. Bu, çok tehlikeli bir durum. Sakladığımız, gizlediğimiz her temaslı kişi bu virüs tespit edilinceye kadarki zamanda karantinaya alınmazsa birçok vatandaşımıza bu virüsü bulaştıracak. Bunların içerisinde gecikenler olduğu zaman hastanelerimizin yükü artacak. Biz enfekte olan vatandaşımızı erken teşhis ettiğimiz zaman bu vatandaşlarımızı evlerinde izole ederek, hiç hastaneye gitmeden tedavi ediyoruz. Bunu yaptığımız zaman hastanelerimizin yükü azalacak. Vatandaşlarımızdan rica ediyorum, temaslılarınızı doğru ve zamanında verin ki, biz bu mücadelede başarılı olalım."

Başkan Büyükkılıç da salgınla mücadelede maske, mesafe ve temizliğin önemli olduğuna dikkat çekerek “Kayserimizi seviyoruz, insanımızı seviyoruz, sağlık çalışanlarımızı seviyoruz, emniyetimizi seviyoruz, jandarmamızı, zabıtamızı ve diğer kamu hizmeti veren kardeşlerimizi seviyoruz. Fedakârca hizmet veren bu kardeşlerimizin yükünü artırmamak, onların yükü azaltmak için hassasiyetimizi daha da artırarak, uyarılara uyalım. Maske, mesafe, temizlik kurallarını göz ardı etmeyelim. Rakamları gözlemlediğimde ufak bir ihmal veya önemsememe ile toplu etkinliklerden 3-5 gün sonra vakaların arttığını görüyoruz. Öyleyse rehavete fırsat vermeyelim. İnşallah şehrimizin her zaman olduğu gibi olumlu anılmasını ve bu olumsuzluktan bir an evvel kurtulması için el birliği ile gayret gösterelim” diye konuştu.

 Editör: Kayseri Havadis
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KAYSERİ HABERLERİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI